ترکیب مواد شیمیایی جوهر نمک و مواد سفیدکننده


: 2219

در هنگام شستشو از ترکیب مواد شیمیایی مانند جوهرنمک و مواد سفید کننده و لکه بر خودداری کنید بخارات و گازهای ناشی از این ترکیب بسیار سمی و خفه کننده است.

به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی خراسان شمالی دکتر «یوسفی» با بیان این مطلب با تاکید بر نحوه مصرف درست از شوینده ها به منظور پیشگیری از مسمومیت با آنها بیان کرد : در آستانه نوروز و شروع نظافت و شستشوی خانه ها باید توجه داشت که استفاده نابجا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک کننده شیمیایی می تواند خطرهای جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

دکتر « علی یوسفی » با اشاره به اینکه مواد شوینده شیمیایی روی زنان باردار ، افراد مسن و کودکان بیشتر آسیب رسان است ، تصریح کرد : آسیب های بهداشتی هنگام استفاده از مواد شوینده ممکن است در کوتاه مدت اثر چندانی نداشته باشد اما در بلند مدت مشکلات ریوی و پوستی ، عوارض چشمی و آلرژی ها مختلف تا سرطان را به همراه دارد.

این مسئول با بیان اینکه ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفید کننده خطرناک است ، افزود : از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد گاز کلر آزاد شده که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاده کرده که بسیار قوی و سوزاننده است و استنشاق آن بخصوص در فضاهای کوچک علائم شدید تنفسی ایجاد می کنند.

وی در ادامه تصریح کرد : بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند و یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد استفاده کنند.

دکتر « یوسفی » یادآور شد : در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده پنجره هارا بازکنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد و به توصیه های ایمنی روی برچسب مواد نیز توجه نمایید.

به گفته وی محصولات شیمیایی ، شوینده ها ، نفت ، بنزین و داروها مخصوصا شربت های ترک اعتیاد متادون در ظروف اصلی آن نگهداری شود و در صورتی که کودک مایه غیرخوراکی را بلعید با مرکز اورژانس 115 و یا مرکز اطلاع رسانی دارو ها و سموم 190 تماس بگیرید